Что мы не знаем о пробиотиках?

Ако сте чели последната ни статия, сигурно вече сте разбрали какво са пробиотиците. За новите читатели ще припомним:

Пробиотиците представляват тези добри бактерии, които ни съпътстват от самото ни раждане. Най – често те обитават червата, но могат да бъдат открити и в устата, уро-генителния тракт и кожата. Поддържането на нужния процент добри бактерии в организма спомага за по-добро храносмилане и усвояване на хранителните вещества, производството на полезни биоактивни вещества, такива като витамини, потискане и елиминиране на болестотворни микроорганизми от чревната лигавица и още много.

Какво обаче не знаем за пробиотиците? В тази статия ще дадем полезни съвети и ще отговорим на някои от най – често задаваните въпроси при употребата на пробиотик.



1. Кога трябва да използваме пробиотик?

• По време на антибиотично лечение;
• За поддържане или възстановяване на баланса в стомашно-чревния тракт;
• При болки и дискомфорт в стомаха;
• При диария, запек или други стомашни неразположения;
• При спазване на диета или хранителен режим, с цел отслабване;
• При отслабена имунна система;
• При умора или отпадналост по време и след боледуване;

2. Как да изберем подходящия пробиотик?

Първо, за да изберете правилния пробиотик, трябва да се запознаете с ползите на всеки пробиотик върху здравето и да сте сигурни, че той ще окаже положително влияние върху вашето неразположение или проблем. Трябва да се има предвид и че не всяка бактерия или млечнокисела бактериална култура е пробиотик.

Пробиотичните продукти съдържат щамове – различните щамове оказват различно влияние върху нашия организъм, добре е да се запознаете какви щамове носи всеки пробиотик. Качествените пробиотици отбелязват на етикета щама на съответния вид. Препоръчително е комбинирането на лактобацили и бифидобактерии.

Добре е и да се запознаете с това колко на брой живи бактерии съдържа избраният от Вас пробиотик и дали са достатъчно. Препоръчителният брой е минимум 8-10 милиарда живи пробиотични бактерии от различни щамове. Колкото повече, толкова по – добре.

На последно място, но не и по важност, е да се уверите, че капсулите на пробиотичния продукт са достатъчно устойчиви и няма да се разградят от стомашните киселини.

3. Как да приемаме пробиотиците?

Прием на незащитени пробиотици (директен прием на пробиотичната субстанция или прием на пробиотик в желатинови или HPMC капсули с бързо разпадане) се препоръчва да става по време или след хранене. Причината е свързана със стойностите на рН в празен и пълен стомах.

Стойностите на рН в празен стомах варират в границите 1-3, но обикновено са по-близо до 2. Тези стойности са силно агресивни за бактериите. Когато има храна в стомаха рН се повишава, като може да достигне стойности от порядъка на 4-5. Последните са по-малко стресиращи за бактериите. Това ще повиши тяхната преживяемост при преминаване през стомаха и ще оптимизира техния ефект.

Има изследвания в Beneficial Microbes, които установяват, че пробиотици, взети до 30 минути след хранене или по време на хранене, преживяват в много по-висок брой отколкото пробиотици, взети 30 минути след хранене.

/Пробиотици, капсулирани в DR (киселинно устойчиви ) капсули, могат да бъдат приети и на празен стомах, т.к. тези капсули имат забавено освобождаване и подсигуряват защита на бактериите при преминаване през стомаха./

Приемайте с богата на мазнини храна. Непосредствено след това избягвайте топлите напитки като чай, кафе, гореща вода, топли супи.
За дозировката е добре да се придържате към назначеното лечение, ако имате такова, в противен случай следвайте инструкциите на производителя, описани в листовката на продукта.

4. Прием на пробиотик с антибиотик?

Ако Ви предстои лечение с антибиотик, необходимо е да се въоръжите и с пробиотик. Колкото по – рано започнете да го приемате, толкова по – добре. Антибиотичните продукти имат унищожителен ефект върху „добрите” бактерии в стомашно-чревната микрофлора. Липсата им създава благоприятна среда за развитието на вредни микроорганизми, отслабващи имунната система, което може да доведе до други заболявания. Пробиотиците възстановяват чревната лигавица, правейки организма ни по-устойчив на всякакви вредни външни влияния.

Противопоказателно е пробиотикът и антибиотикът да се приемат едновременно, тъй като антибиотиците ще убият живите бактерии и ефектът от приемането на пробиотика ще е почти нулев.

Приемайте пробиотичния продукт 2-3 часа след антибиотика. Желателно е пробиотичният курс да продължи поне една седмица след като сте спрели антибиотика.

5. Съхранение на пробиотиците.

Винаги четете указанията на опаковката преди да закупите пробиотичен продукт – някои се съхраняват в хладилник, други не и е важно да знаете това. Все пак, макар и някои щамове да не са чувствителни към топлина, старайте се да държите продукта на хладно.

Също така, добре е да се запознаете и със срока на годност на пробиотика, за да сте сигурни, че купувате „свеж“ продукт. Обикновено срокът е около 1-2 години. Отдалечавайки се от датата на производство, броят на живите бактерии намалява.

В обобщение, бъдете внимателни и винаги четете опаковката на пробиотичния продукт, когато сте решили да закупите такъв. Ако страдате от заболявания или Ви предстои индивидуално лечение, задължително се консултирайте с Вашия лекуващ лекар за приема на пробиотици.

Купувайте устойчиви капсули и следете за правилния прием и дозировка.

За още интересни и полезни статии, свързани с пробиотиците и здравето на чревната флора, следвайте блога на Лактина, където ще се стараем да сме максимално полезни и изчерпателни за нашите читатели.
Назад